ESG ja kestlikkuse aruandlus

ESG aruandlus hõlmab endast kohalike ettevõtete tegevust, keskendudes nende keskkonnaalasele mõjule ja jätkusuutlikkusele ning uurib investeeringute sotsiaalset ja juhtimisalast mõju, aidates neil paremini kohaneda muutuvate kliimatingimustega. Lisaks soodustame analüüsis strateegiate arendamist, mis suurendavad ettevõtete sotsiaalset vastutust ja positiivset mõju kogukonnale, tagades seeläbi nende tegevuste laiemat kasu kõigile huvigruppidele.

Võta ühendust
ESG, Kestlikkusaruandlus

Teenuse kirjeldus

Mis on ESG?

Mis on ESG?

ESG (inglise keeles Environmental, Social and Governance) on ettevõtte või organisatsiooni terviklik strateegia, mis hõlmab nii keskkonna-, sotsiaal- kui ka juhtimisstandardeid. Strateegia kaudu juhitakse ettevõtte ja selle tegevuse mõju keskkonnale, inimestele ja majandusele.

ESG strateegia hõlmab järgnevaid alateemasid:

  • keskkond: kliimamuutus, reostus, vee- ja mereressursid, bioloogiline mitmekesisus ja ökosüsteemid, ressursikasutus ja ringmajandus
  • sotsiaalne: oma töötajaskonna töötingimused, võrdne kohtlemine ja muud töötamisega seotud õigused, töötajad väärtusahelas, mõjutatud kogukonnad, tarbijad ja lõppkasutajad
  • juhtimine: tööõigus, vastutustundlik tarneahela haldamine, ettevõtte kultuur ja eetika, korruptsiooni haldamine

Kestlikkusaruandlus (CSRD)

Kestlikkusaruandlus (CSRD)

Kestlikkusaruandluse direktiiv ehk Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) määrab kindlaks, kuidas ettevõtted peavad oma jätkusuutlikkuse tegevusi ja tulemusi avalikustama. Kestlikkusaruandlus koostatakse vastavalt finantsaruandluse nõuanderühma (EFRAG) koostatud Euroopa jätkusuutlikkuse raporteerimise standarditele (ESRS).

CSRD nõuded kehtivad eelkõige suurtele ettevõtetele, kuid ka väikese- ja keskmise suurusega ettevõtted võivad olla kohustatud teatud jätkusuutlikkusandmeid avaldama, kui nad kuuluvad suuremate ettevõtete tarneahelasse. Seega on oluline olla valmis kestlikkusaruandluseks ka juhul, kui otsene kohustus puudub, kuna tarneahela partnerid võivad nõuda kestlikkusalase teabe esitamist.

Põhimõtete rakendamine ei piirdu ainult ettevõtte enda tegevusega – oluline on ka vastutustundlik tarneahela juhtimine. Ettevõtted, kes soovivad tagada jätkusuutlikkuse, peavad hindama oma tarnijate tegevust ja veenduma, et nende partnerid järgivad samu kõrgeid standardeid. See võib hõlmata reostuse vähendamist, töötingimuste parandamist ja tarneahela süsiniku jalajälje vähendamist.

Miks on vaja kestlikkusaruandlust?

Miks on vaja kestlikkusaruandlust?

Kestlikkusalast infot avalikustatakse juba paljudes riikides ning Euroopa Liidu uute nõuetega muutub see kohustuslikuks ka üle 250 töötajaga Eesti ettevõtetele. Samal ajal peavad ESG infot, sealhulgas jätkusuutlikke investeeringute kohta, avalikustama ka pangad ning kõik suuremad ettevõtted, mistõttu võib tekkida vajadus ka väikese- ja keskmise suurusega ettevõtetel sarnast teavet avalikustada, et saada osa rahastustest ning riigi toetustest.

Töötajad hindavad üha enam ettevõtteid, kellel on tugevad kestlikkusalased väärtused. Jätkusuutlikkusele ja sotsiaalsele vastutusele keskenduvad organisatsioonid suudavad paremini meelitada ja hoida talente, eriti nooremate põlvkondade seas, kes väärtustavad vastutustundlikkust ja läbipaistvust. Kestlike ettevõtluspraktikate rakendamine aitab kaasa positiivse töökultuuri loomisele, mis omakorda parandab töötajate rahulolu ja tootlikkust.

Rakendamisega kaasnevad eelised:

  • Suurenenud usaldusväärsus ja maine parenemine
  • Juurdepääs rohelistele finantseerimisvõimalustele
  • Regulatiivsete nõuete ennetav täitmine
  • Riskide parem juhtimine ja pikaajaline konkurentsieelis
  • Efektiivsem ressursikasutus ja kulude kokkuhoid

Mis on ESRS teemad?

Mis on ESRS teemad?

Aruandlus hõlmab ettevõtte jätkusuutlikkuse eesmärke, meetmeid ja tulemusi erinevates valdkondades. Andmed võivad sisaldada kasvuhoonegaaside heitkoguseid, energia- ja ressursikasutust, tööjõu mitmekesisust, eetilist juhtimist ja palju muud. Aruandlus aitab ettevõttel näidata oma vastutustundlikkust ning parandada läbipaistvust ja usaldusväärsust investorite, partnerite ja klientide silmis.

ESRS teemad on jaotatud järgnevalt:

Keskkond (E):

  • E1 Kliimamuutus
  • E2 Reostus
  • E3 Vee- ja mereressursid
  • E4 Bioloogiline mitmekesisus ja ökosüsteemid
  • E5 Ressursikasutus ja ringmajandus

Sotsiaalne (S):

  • S1 Tööjõud
  • S2 Töötajad väärtusahelas
  • S3 Mõjutatud kogukonnad
  • S4 Tarbijad ja lõppkasutajad

Juhtimine (G):

  • G1 Äriline käitumine

Millist mõju see avaldab?

Millist mõju see avaldab?

Kestlikkusaruandlus muutub järjest olulisemaks ka finantssektoris. Pangad ja investorid hindavad üha enam ettevõtte jätkusuutlikkust, kuna see aitab tuvastada äririske ja pikaajalist stabiilsust. Jätkusuutlikkusele keskendunud ettevõtetel on sageli lihtsam pääseda ligi rahastusele ja saada soodsamaid laenutingimusi. Aruandlus võib mõjutada ka ettevõtte aktsia hinda ja mainekujundust, kuna teadlikud tarbijad ja investorid eelistavad keskkonna- ja sotsiaalselt vastutustundlikke ettevõtteid.

Mida meie pakume?

Mida meie pakume?

Pakume abi ettevõtte jätkusuutlikkuse strateegia loomiseks. Sealhulgas aitame järgmiste teemadega:

  • hetkeolukorra kaardistamine;
  • mõõdikute väljaarendamine;
  • huvigruppide kaardistamine ja kaasamine;
  • CO2 jalajälje arvutamine (mõjuala 1 ja 2; soovi korral ka mõjuala 3, mis hõlmab eelkõige sisseostetud tooteid ja transporti) või nõustamine selle määramiseks tulevikus. Ettevõtte CO2 jalajälje määramisel juhindume Kliimaministeeriumi organisatsioonide KHG jalajälje mudelist ning rahvusvahelisest standardist Greenhouse Gas Protocol (GHG protokoll);
  • ressursitõhususe ning paremate praktikate tuvastamine;
  • riskianalüüsid;
  • tegevuste planeerimine ja teekaardi loomine.

Võtke meiega ühendust, et leida parim lahendus teie ettevõtte vajadustele!

Meie kliendid

Üle 250 organisatsiooni era- ja avalikust sektorist on Energexiga koostööd teinud.

Puidutööstus

Toiduainete tööstus

Metallitööstus

Trükitööstus

Plastitööstus

Keemiatööstus

Paberitööstus

Mööblitööstus

Mäetööstus

Elektroonikatööstus

Ehitus

Tekstiilitööstus

Vaata veel

Too oma projekt meile!

Meie multidisiplinaarne tiim on valmis pähkleid purema.